Ile zdjęć, ilość czy jakość.

Para Młoda często zastanawia się nad tym ile zdjęć powinna dostać od fotografa…

Fotograf podczas reportażu ślubnego wykonuje od 500 zdjęć do nawet 4000 gdy fotografuje podczas pleneru w inny dzień. Wydawałoby się że dużo… teoretycznie tak, gdyby założyć że wszystkie zdjęcia byłyby takie jakie byśmy chcieli 🙂
W rzeczywistości otrzymujemy +/- 500 ujęć. Co się dzieje z pozostałymi?

Fotograf podczas reportażu stara się wykonać dużo zdjęć ponieważ… reportaż ślubny to nie studio fotograficzne, gdzie wszystko jest przygotowane. Podczas ślubów zmienność jest dynamiczna, akcja trwa, nikt nie czeka na wykonanie zdjęcia. Mimo świetnego sprzętu jakim powinien dysponować profesjonalny fotograf dzieją się rzeczy niezaplanowane, często jest to np. słabe oświetlenie, często na weselu ktoś wejdzie w kadr lub fotografia nie nadaje się do publikacji ze względu prozaicznego jak np. zamknięte oczy na ujęciu, niekorzystna poza lub mina, czy źle padające światło.

Profesjonalista w pierwszej kolejności odrzuca zdjęcia z problemami które zostały wymienione powyżej. potem skupia się na tych i wybiera spośród podobnych do siebie, które uważa za najbardziej udane. Wszak często wykonuje się seryjne zdjęcia aby wybrać najlepsze ujęcie. Właśnie dlatego zatrudnia się profesjonalistę, aby otrzymać dobre zdjęcia, a nie dużo.

Tutaj możemy zastanowić się czy oglądanie np. 2000 zdjęć może sprawiać komuś przyjemność… czy ewentualnie jak długo.
Ile czasu zajmie nam obejrzenie 2000 fotek? 3-4 godziny? Czy ktoś z nas przeglądał tyle czasu zdjęcia? Oczywiście, że nie. Byłoby to raczej katorgą niż przyjemnością.

Lepiej zamiast wymagać od fotografa nadmiernej liczby zdjęć zatrudnić kamerzystę i obejrzeć konkretny film z tego jedynego dnia. Dlaczego?

Profesjonalny fotograf dokonując selekcji np. 400 zdjęć może poświęcić im więcej czasu na obróbkę. W tym przypadku mniej może znaczyć więcej. 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.